Otsing

Otsing

27. november 2023

Setomaa saab esimese avaliku AED seadme

Jaga:

decalBackTop
AED

27. novembril paigaldatakse Värkasse, Setomaa Vallavalitsuse hoonesse piirkonna esimene avalik automaatne kehaväline defibrillaator (AED).

AED paigaldamine on osa Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ja Tšehhis asuva Lõuna-Boheemia Ülikooli projektist “An automated external defibrillation (AED) helps to save lives”, mille eesmärk on tõsta Eesti elanike teadlikkust elustamisest ja AED kasutamisest.

Projekti meeskonna liige, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Pille Tammpere selgitas, et AED-st on südame äkksurma korral suur abi. “Seadme kasutamine on tegelikult üsna lihtne, kuna AED ka ise juhendab väga hästi, mida abistaja tegema peaks,” tõdes ta. “Kui kellegi puhul on kahtlus, et tal on südame ootamatu seiskumine, peaks kannatanut ümbritsevad inimesed helistama koheselt hädaabinumbrile 112 ja alustama elustamisvõtetega. Uuringud näitavad, et kannatanu ellujäämise tõenäosust suurendab ja hilisemale taastumisele aitab oluliselt kaasa see, kui julgetakse ka AED-aparaati kasutada ning selle abil abivajajale elektrišokk anda. Eriti oluline on seadme olemasolu ning kogukonna valmidus seda kasutada abikaugetes piirkondades – kuhu kiirabi jõudmine võtab rohkem aega.”

Setomaa valla sotsiaalosakonna juhataja Elen Kokla tundis siirast heameelt, et Setomaa vallas on nüüd üks oluline hädaabi vahend olemas: “Loodame, et seda AED seadet ei tule meil kordagi kasutada, aga kui see seade on nüüd vallakeskuses kättesaadav, võib see võimalikus kriitilises olukorras päästa kellegi elu.”

Projekti “An automated external defibrillation (AED) helps to save lives” osana korraldab Tartu Tervishoiu Kõrgkool Lõuna-Eesti piirkonnas ka AED kasutamise töötubasid, käimas on uuring, et selgitada välja Eesti elanikkonna teadlikkus AED rakendamisest ja valmisolekust seda vajadusel kasutada ning valmimisel on õppevideod. Projekti kohta saab lisainfot kodulehelt.

Setomaa Vallavalitsusse paigaldatud AED seadme tutvustus ning kasutuseks avamine toimub 27. novembril kell 13.00 Setomaa Vallavalitsuses (Värska, Pikk tn 12).