Otsing

Links mobile
Search mobile

Otsing

Tagasi hea nõu blogi avalehele

26. juuni 2020

Tervisekaitse spetsialist annab nõu

APPI, PEATÄID!

Jaga:

Autor: Birgit Hüneva, tervisekaitse õppekava üliõpilane; Ave Kutman, tervisekaitse õppekava õppejõud
decalBackTop

Ehkki koolid on suundunud vaheajale ning ka lasteaiad käivad koos vähendatud koosseisudes, on suvi täis pikitud lastelaagreid ja malevaid. Kohtades, kus viibib koos palju lapsi, kipub levima tegelane – peatäi.

Peatäi ehk Pediculus humanus capitis on lame, seesamiseemne-suurune verdimev parasiit, kellel on kolm paari jalgu ja ta elab inimese peas juustega kaetud alal. Tema keha on pruunikas, tingud valkjad ning täist kolm korda pisemad. Parasiit toitub inimese verest, tehes seda iga 3–6 tunni järel. Peatäi ei hüppa ega lenda, kuid on võimeline väga kiiresti roomama, mistõttu levib otsese või kaudse kontaktiga. Sagedaseim nakatumine peatäidesse toimub nakatunuga lähikontaktis olles, kuid see võib toimuda ka esemete (müts, sall, kamm) kaudu. Kõige sagedamini nakatuvad eelkooli ja põhikooli ealised lapsed vanuses 5–13a ja nende perekonnaliikmed.

täi.png

Kuidas takistada täide levikut?

 • Parim ennetusmeede on igapäevane visuaalne kontroll!
 • Oluline on täide õigeaegne äratundmine ja kiire asjakohase ravi rakendamine, sest nii saab täide levikut kontrolli all hoida.
 • Kui avastatakse mõnel pereliikmel täid, tuleks põhjalikult puhastada tolmuimejaga kõik põrandad, vaibad, pehme mööbel ning seejärel puhastada ja vahetada ka tolmuimeja tolmukott, kuna tingude eluiga on umbes kaks nädalat.
 • Puhasta põrandaharjad, kammid ja juukseharjad. Juuksekummid viska ära või paki kilekotti ja aseta need vähemalt 24 tunniks sügavkülma.
 • Auto kasutamisel puhasta kindlasti ka auto istmekatted.
 • Pese riided, mütsid, sallid, kraega rõivad ja voodipesu võimalikult kuuma veega (vähemalt 50–60 °C).
 • Võimalusel triigi riideesemed üle.
 • Kõik, mida pesta või triikida ei saa nagu kaabud, paksud mantlid, aseta kaheks nädalaks suletud kilekotti.
 • Taasnakatumisest hoidumiseks kasuta täitõrjevahendit. Kasuta ainult biotsiidi loa numbriga toodet ja ainult vastavalt kasutusjuhendile.
 • Täitõve efektiivseks tõkestamiseks on oluline ravida kõiki nakatunuid samaaegselt!

Lapsevanema kohustus on kontrollida laste päid regulaarselt, võimalusel igapäevaselt! 

Ravi

Ilma ravita ja oskusliku tegutsemiseta on täidest keeruline vabaneda. Apteekides müüdavaid täiravimeid ehk pedikulitsiite on erinevaid, mõned tapavad vaid munad, teised munad ja peatäid, kuid enne igat ravimit peab konsulteerima arstiga ja lugema infolehte kasutamise kohta.

Väga oluline on juuste kammimine spetsiaalse täikammiga, mis on tavalisest kammist oluliselt tihedam. Kammida tuleb kindlasti ka pärast pedikuloosivastaste vahendite kasutamist, kuna juuste külge kinnitunud tingud on juuksekarva küljes reeglina nii tugevasti, et nendest lõplik vabanemine on võimalik vaid mehaanilisel teel.

täikamm.jpg

 

OLULISED FAKTID JA VALEARUSAAMAD PEATÄIDEST

 • Arusaam, et peatäid tekivad alati vähese hügieeni ja mustuse tõttu, on ekslik. Pedikuloos võib esineda sõltumata vanusest, soost või sotsiaalsest kuuluvusest, mis tähendab, et valvsad peavad olema kõik.
 • Täid võivad peanahal elutseda mitmeid kuid, enne, kui muutuvad märgatavaks või esinevad esimesed sümptomid, seetõttu on enneatav kontroll oluline leviku tõkestamiseks
 • Suurem levimus on laste, eriti tüdrukute seas, sest pikad juuksed soodustavad levikut.
 • Eestis ei registreerita pedikuloosi juhtumeid, mistõttu täielik ülevaade levikust puudub.
 • Sügelemisest tingitud naha vigastamine võib põhjustada ka suuremaid probleeme, nagu näiteks nahapõletikud, nõgestõbi, lümfisõlmede suurenemine, ekseeme ja arme.
 • Ekslikult võidakse peatäi segamini ajada muuga, nendest levinumad on kõõm, mustus nagu liivaterad, juukselaki osakesed, teiste putukate hammustused või kärnad.
 • Peatäi elab ainult inimese peas, koertelt ja kassidelt pole võimalik parasiitit saada, kuna peatäi vajab eluks just inimese verd.
 • Pestäitõbi on liikvel aastaringselt, kuid enim on kokkupuudet just augustis ja septembris, kui lapsed naasevad laagritest ja alustavad koolid ja lasteaiad.

 

Allikaloend:
Sayyadi, M., Sayyad, S., Vahabi, A. (2014). Pediculosis Capitis: A review article. Life Science Journal, 11(3): 26–30.
Tellado, M.P. (2019). Head Lice
Peatäitõbi. (i.a). Terviseamet.
Täitõbi on Eestis süvenev probleem. (2019). Terviseamet.
McMillan, J.A. (1999). Guidelines for the treatment of resistant pediculosis. A supplement to Contemporary Pediatrics.
Appi, laps tõi laagrist koju täid! (2018). Maaleht.
Fotod:
Image by Pezibear from Pixabay
Image by Alexandr Ivanov from Pixabay

Tervisekaitse spetsialist annab nõu veel mitmel kasulikul teemal, näiteks: