Otsing

Links mobile
Search mobile

Otsing

Tagasi hea nõu blogi avalehele

29. aprill 2020

Tervisekaitse spetsialist annab nõu

SEKSUAALSUHTED ERIOLUKORRAS

Jaga:

Autor: Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ämmaemanda õppekava õppejõud Tiivi Pihla, tervisekaitse spetsialisti õppekava 2. kursuse üliõpilane Mari Tõnissoo ja tervisekaitse meeskond
decalBackTop

Kui tavapäraselt tasub hoiduda kaitsmata juhuvahekordadest suguhaiguste hirmus, siis hetkel on suurimaks ohuks nakatumine koroonaviirusesse.

Eesti on Euroopa riikide seas HIV-i nakatumise osas esimeste seas. Näiteks 2018. aastal diagnoositi Euroopas 26164 uut HIV juhtu, neist enim Lätis, Maltal ja Eestis (vastavalt 16,6; 15,3 ja 14,4 juhtu 100 000 inimese kohta. Viimaste aastate jooksul (2014-2019) on HIV-infektsiooni levik läbi seksuaalkontakti ja süstitavate narkootikumide küll langenud, kuid järjest enam esineb teadmatust, kuidas tegelikult haigusesse nakatuti.

Kuigi Covid-19 pandeemia tõttu suurenenud stressitase võib negatiivselt mõjuda ka seksuaalsuhetele ja libiidole üldiselt ning pigem keskenduvad paljud inimesed enda ja lähedaste tervisele, tööga või selle kaotusega seonduvatele muredele, võivad teisalt igasugused stressi tekitavad ja traumaatilised sündmused suurendada alkoholi ja narkootiliste ainete tarbimist ning sellega seonduvalt võib suureneda ka seksuaalne riskikäitumine.

Märgatavalt on kasvanud isolatsioonis olevate noorte (alla 35 aastased) seas erinevate sotsiaalvõrgustike kasutamine nagu Tinder, Bumble ja Meetic. Smartme Analytics poolt läbi viidud uuring (8000 inimest) Hispaanias näitas, et alates eriolukorra väljakuulutamisest on nt Tinderi kasutamine suurenenud 94,4% võrra. Sarnase tulemuseni jõuti ka Ameerika Ühendriikides. Kuigi paljud korraldavad online-kohtumisi, leidub siiski inimesi, kes vaatamata koroonaviiruse epideemiale kohtuvad silmast silma ja astutakse ka vahekorda.

Hetkel tuleb aga juhuvahekordadel (mh kaitsmata vahekord) erilist tähelepanu pöörata sellele, et lisaks HIV-le ja teistele sugulisel teel levivatele infektsioonidele on suur oht nakatuda ka koroonaviirusesse, vaatamata sellele, et praeguste andmete kohaselt haigus kaitsmata sugulise kontakti teel ei levi. Nakatumise ohtu tõstab kindlasti suudlemine. Haigust võivad potentsiaalselt levitada ka need nakatunud, kellele endal hetkel veel sümptomeid tekkinud ei ole, kuigi sellekohased andmed on kirjanduses vastakad. Naljaga pooleks võib öelda, et nakatumist ei aita ära hoida ka ennast pealaest jalatallani seebiga pesemine ei enne ega pärast vahekorda, kummikindad,  näomask ega kondoom.

PANE TÄHELE!

  • Koroonaviirus ei ole seksuaalteel leviv haigus, kuid on lähikontaktis olles väga nakkav!
  • Koroonaviirus levib ka süljega (suudlemine)!
  • Veebi- ja telefoniseks on jätkuvalt ohutu.
  • Kondoom vähendab kokkupuudet kehavedelikega, seega kasuta seda alati ja ka püsisuhtes olles.
  • Kui Sinul või Su partneril esineb mõni koroonaviirusele omane sümptom, nagu palavik, köha, kurguvalu ja õhupuudus, siis on parem vahekord edasi lükata.
  • Püsipartneriga sekuaalsuhted on enamasti ohutud  eeldusel, et jälgitakse teiste perekonnaväliste inimestega ohutut distantsi, vajadusel kasutatakse isikukaitsevahendeid ja harrastatakse ka häid elementaarseid hügieenipraktikaid.
  • Püsime kodus oma lähedaste seltsis!​​​

 

Allikaloend:
Terviseamet (2020). Registreeritud HIV-nakkus 2014-2019.a. (04.02.2020)
World Health Organisation (2019). HIV/AIDS surveillance in Europe. (04.02.2020)
https://www.nytimes.com/2020/03/30/style/sex-coronavirus-questions-answers.html
https://theconversation.com/coronavirus-and-sex-dos-and-donts-during-social-distancing-134007
https://www.euronews.com/2020/04/14/netflix-and-ill-anyone-online-dating-in-the-time-of-coronavirus
https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-dating-idUSKBN2161U6

Tervisekaitse spetsialist annab nõu veel mitmel kasulikul teemal, näiteks: