Otsing

Otsing

aug. 29, 2019

Veerandsada õde naaseb tervishoidu

Share:

decalBackTop

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis täna algava koolituskursuse lõppedes saab tervishoiusüsteem tagasi 26 õde, kes hetkel tegutsevad mõnes muus valdkonnas.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õenduse ja ämmaemanduse õppeosakonna juhataja Saima Hinno selgitas, et koolitusel osalevad varasemalt õe hariduse omandanud, ent tervishoiusüsteemis mitte töötavad õed, kes ei ole seetõttu ka tervishoiutöötajate registris. Ta lisas, et kursuse lõpus saavad nad sooritada eksami ja taotleda enda tervishoiutöötajate registrisse kandmist ning seejärel  asuda ka õena tööle.

 „Koolituskursuse eesmärk on kaasajastada koolitatavate praktilisi oskusi ja suurendada nende vilumust ning kaasajastada õendusalaseid teoreetilisi teadmisi tänapäevases innovaatilises õpikeskkonnas. “ märkis Hinno. Täna alustaval kursusel osaleb õdesid erinevatets Eestimaa paikadest – Ida-Virumaalt, Harjumaalt, Pärnumaalt, Lõuna- Eestist.

„Kursusel osalevad õed on tervishoiusüsteemist suundunud teistele ametitele, edasi õppinud, kasvatanud lapsi või praktiseerinud välismaal, aga õendus on niisugune valdkond, mille seletamatu maagia saadab õde kogu elu,“ tõdes õppetöö vastutav õppejõud Inge Paju. „Seetõttu ka need õed, kes meditsiinisüsteemis ei ole pikki aastaid töötanud, tunnevad ikkagi nö tõmmet abivajajate juurde tagasi.“

Paju nentis, et peamine põhjus, miks kursuslased kunagi õe ametist loobusid, oli toonane väike palk valdkonnas. Nüüd aga teenivad õed oluliselt rohkem – Tervise Arengu Instgituudi andmetel oli mullu õdede keskmine brutopalk 1354 eurot kuus.  Samas kasvab tema sõnul ka õdede roll, vastutusvaldkond ja nõudlus tervishoius järjepidevalt nii esmatasandil kui õdede iseseisva õendusabi valdkonnas.

Paju lisas, et kuigi meie tervishoiusüsteemis töötab üle 8000 õe, ei ole see piisav, et kõiki abivajajaid aidata ning 26 kursuslast on tervishoiusüsteemi vägagi tagasi oodatud. Kurb statistika on tema sõnul seegi, et elanikkonna vananemine toob endaga kaasa suurenenud vajaduse nii tervishoiu- kui ka sotsiaalteenuste järele. „Seega võiksid kõik õed, kes omavad vastavat ettevalmistust, oma teadmisi ja oskusi meditsiinivaldkonnas ka rakendada,“ lisas ta.

Projekti “Õed tagasi tervishoidu” rahastab Sotsiaalministeerium. Õpingud on kursuslastele tasuta, lisaks makstakse neile stipendiumi. Õpe toimub sessioonidena, mistõttu on võimalik osaleda nii täiskohaga töö kui ka pereelu kõrvalt. Koolituskursus lõppeb selle aasta detsembris.

Previous news