Otsing

Otsing

decalBackTopdecalBackBot

Veebiajakiri

Veebiajakiri Tervist!

November 2021

„Kasva siis suureks ja tugevaks!“, „Palju õnne!“, „Tugevat tervist, pikka iga!“ – need on tavapärasemad õnnesoovid sünnipäevalapsele. Õnn tähendab erinevatele inimestele erinevat asja, ent enamasti ongi õnnesoovi mõte soovida hällipäevalapsele kõike seda, mis just teda õnnelikuks teeb. Õnn on inimese enda teha, sünnib tema mõtetest ja teost, on öelnud Ellen Niit.

See, mida soovitakse, sõltub teinekord ka paljuski päevakangelase elatud aastatest. Milline on ideaalne sünnipäevapidu läbi elukaare, saad lugeda ajakirjast lk 93. Kas kõrgkool on noor või vana – on raske hinnata, nenditakse ka selles artiklis. Kuna kõrgkooli alguseks peetakse aastat 1811, on Tartu Tervishoiu Kõrgkool justkui vanim rakenduskõrgkool Eestis, ent maailma vanimad tegutsevad kõrgkoolid Fezis (859), Bolognas (1088) ja Oxfordis (1096) on meist oluliselt eakamad.

Kindlasti peaks sünnipäev olema meeldejääv, looma mälestusi.  Tartu Tervishoiu Kõrgkool tähistab tänavu novembris oma 210. aastapäeva. Läbi ajaloo on kool mõjutanud tuhandete inimeste elusid. Nii mõnigi neist jagab enda lugu ja mõtteid selles, ajakirja Tervist! kõrgkooli juubeli erinumbris. Nii mõnigi neist on oodanud kõrgkooli aastapäevapidustusi, ent nagu viimasel ajal tavapäraseks kujunenud, on ka kõrgkooli aastapäeva kontsertaktus seekord veebis. Oled oodatud  kõrgkooli 210. aastapäeva kontsertaktusele, mis toimub 17. novembril kell 18.00 virtuaalselt aadressil nooruse.ee/aktus. Õhtut juhivad Jalmar Vabarna ja Artur Linnus. Muusikalist elamust pakub Eesti Löökpillikvartett. Aktus on järelvaadatav. 

Aktuse päeval pakub juubilar kõrgkooli kohvikus kõikidele suppi ja kooki, ent ka ajakirjast (lk 96) leiad tervislike ja maitsvate roogade retsepte, et pidupäev erilisemaks muuta. Seniks, kui pirukas ahjus, loe kindlasti anekdoote (lk 94) ja pärast mängi sõpradega tagakaanel olevat lauamängu, sest head emotsioonid mõjuvad hästi ka Sinu tervisele (loe lk 87). Sotsiaalsed suhted ja tervislik toit võivad olla üheks pikaealisuse saladuseks (lk 90). Seetõttu oled oodatud külaline ka 17. juuni vilistlaspeol, loe täpsemalt nooruse.ee/210.

Persoonilugude kangelased, kolm viimase kursuse üliõpilast jagavad oma mõtteid (lk 64) sellest, kuidas on distantsõpe mõjutanud nende elu. Kõrgkooli rektor Ulla Preeden meenutab intervjuus (lk 60), kuidas tema avastas gümnaasiumis, et kunst on tema jaoks  üks viis ennast välja elada või oma emotsioone lahjendada ning ülikoolis geoloogiat õppides avas ta ka juba esimese kunstinäituse. Järgmisel kevadel avab ta esimese ühisnäituse koos oma pojaga. Samuti võtab sel suvel uueks, viieaastaseks ametiperioodiks valitud rektor kokku oma peamised õnnestumised ja ebaõnnestumised ning räägib sellest, millises suunas on kõrgkool edasi liikumas.

Ajakirjast saad lisaks ajaloolisele ülevaatele ning vilistlaste ja õppejõudude meenutustele lugeda ka õppekavade arengutest, põnevatest sündmustest ja uuringutest ning päevakajalistest teemadest.

Palju õnne, head lugemist!