I Töötuba

"Ole PRO ja võida haigus"

LÜHIKIRJELDUS

Töötoa kahes esimeses õpitoas tutvustatakse, kuidas takistada mikroobide levikut õhu, aerosoolide, piiskade ja käte vahendusel ning sellega nakkusohtu vähendada.

„Maskiballi“ õpitoas esitletakse maske ja respiraatoreid, selgitatakse nende erinevusi. Mis on teistmoodi, kui kasutate I, II ja III tüüpi meditsiinilisi maske või mida tähendavad lühendid NR95, P100, FFP2, FFP3, KN95? Kas kõik maskid ja respiraatorid on piisavalt efektiivsed piisknakkuste ja aerosoolidega üle kantavate nakkuste vältimiseks? Millest sõltub maskide efektiivsus? 

Järgnevas õpitoas „Hüvasti, viirushaigused“ näidatakse, kuidas vältida mikroorganismide levikut käte kaudu, miks on oluline kätehügieen, kuidas tõhusalt käsi puhastada, mis on antiseptika ja kuidas töötab aparaat, millega kontrollida, kas kätepesu on piisavalt hästi õnnestunud. Veel tutvustakse infektsioonikontrollis kasutatavaid isikukaitsevahendeid ja nende kasutamise eripärasid (kuidas panna isikukaitsevahendeid selga ja võtta ära, ilma et patogeenid leviks).

Puutume iga päev kokku erinevate nakkushaiguste tekitajatega. Ühed on nakkavamad haigused kui teised. Õpitoas „Olla vaktsineeritud – kas see on oluline või mitte?“ saab vastuse paljudele küsimustele. Mida tähendavad nakkushaigused ja kuidas me saame end kaitsta nakkushaiguste eest? Mida peaksid teadma COVID-19 kohta lapsed ja noored? Milliste haiguste suhtes saab end vaktsiinidega kaitsta? Kui sulle manustatakse vaktsiini, siis mis toimub organismis pärast seda ja kuidas tekib immuunsus? Räägitakse vaktsineerimisest ka kogukonnaimmuunsuse mõistes – sina kui üksikisik kogukonnas ja kogukond kui teised sinu kõrval.

Kui aga viirushaigus siiski kimbutab, siis kuidas haiget aidata? Töötoas „Tervene ruttu ja hästi“ I osas tegeletakse koduse haige raviga. Demonstreeritakse, kuidas hinnata erinevaid tervisenäitajaid: temperatuuri, hingamise- ja pulsisagedust ning kuidas korraldada kergemat kodust ravi, millised on palaviku alandamise võtted, kuidas manustada nohu- ja köharavimeid, teha inhalatsiooni, mähiseid ja palju muud. Töötoa teises osas näidatakse, millist hoolitsust vajab haige, mil viisil aidata haigel pesta nägu, hambaid, juukseid, keha, käsi ja jalgu ning intiimpiirkonda. Töötoas osaleja saab ülevaate patsiendi voodipesu vahetusest (mitu erinevat meetodit), kehavedelike eritamise abivahenditest (mähkmed, siiber, potitool, uriinipudel) ja toitmisest.

Töötoa viimases osas „Noppeid laborirottide igapäevatööst“ saab ülevaate haiguste diagnoosimise võtetest laboris. Kõigepealt vaatame, kuidas võtta uuringuteks veeniverd, kasutame selleks kunstkätt. Kui veri on katsutis, siis viime selle analüsaatorisse, mille abil saame määrata hemogrammi. Hemogramm näitab kõikide vererakkude arvukust ja selle põhjal saame otsustada inimese tervisliku seisundi üle. Soovime ka teada, kuidas need erinevad vererakud välja näevad ja selleks kasutame preparaatide mikroskopeerimist. Mikroskopeerimise teel saame uurida ka palju muud - kudesid, haigusi tekitavaid mikroobe, inimorganismi kahjustavaid parasiite ja nende mune. Lisaks vaatleme töötoas, kuidas tehakse kindlaks antibiootikumid, mida arst saab määrata haiguste edukaks raviks ehk haigust põhjustavate mikroobide hävitamiseks ja tutvume koroonaviiruse kiirtestide tegemise põhimõtetega..

 

AJAKAVA 11. mai 2021

9.05-9.20      Maskiball

9.20-9.30      Sirutuspaus

9.30-10.15    Hüvasti, viirushaigused

10.25-10.55  Olla vaktsineeritud – kas see on oluline või mitte? I osa

10.55-11.05  Sirutuspaus

11.05-11.35  Olla vaktsineeritud – kas see on oluline või mitte? II osa

11.35-12.05  LÕUNA

12.05-12.50  Tervene ruttu ja hästi I osa

12.50-13.00  Sirutuspaus

13.00-13.45  Tervene ruttu ja hästi II osa

13,45-13.55  Sirutuspaus

13.55-14.25  Noppeid laborirottide igapäevatööst

14.25-14.30  Päeva lõpetamine

 

Registreerimine

"Ole PRO ja võida haigus" töötuba

*
*
*
*

Osale ka 12. mail töötoas "Terve olemise A ja O (alati ja odavalt)", loe täpsemalt siit.