II töötuba: Hingamisteede tervis ja laboriuuringud (15 õpilast)

Mida teha hingamisteede infektsioonhaiguste ennetamiseks? Ja mida teha, kui haigust enam vältida ei saa, see on inimese juba kannatama pannud? Hingamisteede tervise töötoas räägivad õe õppekava üliõpilased ja õppejõud hingamisteede infektsioonhaiguste ennetamisest ja kodusest esmaabist haigestumise korral.  Tuletatakse meelde, milline on kopsude ehitus, ülesanded ning millised tegurid kutsuvad esile häireid kopsude talitluses. Põhjalikumalt käsitletakse suitsetamise ja tubakale alternatiivsete ainete (kanep, huuletubakas, vesipiip, e-sigaretid) mõjust hingamisteede tervisele. Õpilastel on võimalus uurida, kuidas saab hinnata nikotiinisõltuvuse tugevust Fagerströmi testi põhiselt. Bioanalüütiku õppekava üliõpilased näitavad, kuidas on võimalik teha kiirtesti kanepi tuvastamiseks organismist.

Kuidas mõjutab õhu saastus sinu tervist? Tervisekaitse spetsialisti õppekava üliõpilased ja õppejõud räägivad heitgaaside, hallituste, allergeenide jt saasteainete mõjust kopsudele ja tervisele üldiselt.  Töötoa praktilises osas saavad õpilased mõõta siseõhu kvaliteedi näitajaid Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ruumides. Töötoa läbimisel oskavad õpilased hinnata õhu kvaliteeti ja teavad kasulikke nippe selle parandamiseks ning oma tervise hoidmiseks.

SA TÜK Ühendlabori töötajad avavad ukse, mis on tavaolukorras rangelt suletud kõrvaliste isikute ees, töötoas osalevatele õpilastele.  Sellise unikaalse võimaluse raames tutvustavad labori töötajad bioanalüütiku kutseala erinevaid töövaldkondasid – näha saab kliinilise keemia, hematoloogia, mikrobioloogia ja nukleiinhapete analüüsi osakondade tööd. Õpilased saavad vaadelda ja tunnetada tegelikku töökeskkonda ning uurida bioanalüütiku kutseala esindajatelt nende töö, töötingimuste, isiklike ja professionaalsete arenguvõimaluste kohta.

Kliinilise keemia töötoas on õpilastel võimalik katsetada osavust veenivere võtmises (mulaažilt), seejärel tutvutakse kahe kliinilise keemia analüsaatori tööga, mille abil määratakse kunstverest triglütseriidide, kolesterooli ja glükoosi sisaldus ning võrreldakse normväärtustega. Point of Care (POCT) meetodil määratakse hemoglobiini sisaldus kunstverest. Juhendavad bioanlüütiku õppekava üliõpilased ja õppejõud.

Hingamisteede tervise ja laboriuuringute töötoa ajakava:

10.00 - 10.10 Vastuvõtt riidehoius, reeglid maja liikumisel õpitoa ruumi liikumine
10.10 - 10.55  Hingamisteede tervis I
11.00 - 12.00  Õhu saastuse mõju tervisele
12.00 - 12.45  Lõuna.
12.45 - 13.30 Hingamisteede tervis II
13.30 - 13.50 Liigutakse SA TÜK Ühendlaborisse.
13.50 - 14.50  Ekskursioon SA TÜK Ühendlaboris
14.50 - 15.05  Liigutakse tagasi Nooruse 5.
15.05 - 16.05  Uuringud veeniverest kliinilise keemia laboris
16.05 - 17.05   Soovijatele majatuur (eelregistreerimisega päeva alguses) või tagasiside                            
17.05 - 18.00  Tagasiside, päeva kokkuvõte

Terviseteadlikkuse töötubades on osalema oodatud õpilased, kes on huvitatud kõrgkoolis õppimisest. Õpilasi saab registreerida õpetaja! Osalemisest loobumise korral palume sellest teada anda aadressil tervise(at)nooruse.ee.

Registreerimisvormi täitmine ei taga kohta töötoas. Kinnitus töötoas koha broneerimise kohta saabub registreerija meiliaadressile hiljemalt nädal aega enne töötoa toimumist.  

Registreerimisvorm

*
*
*
*
*
*