I Töötuba. Anatoomia, histoloogia ja patoloogia (15 õpilast)

NB! Kohad on täis. Registreerida pole enam võimalik.

Päeva alguses „harutatakse“ inimkeha kiht kihi haaval lahti, kasutades selleks Baltikumis ainulaadset õppevahendit - interaktiivset anatoomilist lauda. Osalejate ees avanevad inimkeha varjatud piirkonnad kirurginuga kasutamata, vaadeldakse lihaseid, närvisüsteemi, lümfisüsteemi, kudesid ja palju muudki. Põnev on ka näha väikese inimloote arenguetappe ja inimese arengut tervikuna.

Teades nüüd terve inimese anatoomiat ja talitlemise aluseid, saame otsustada patoloogiate üle. Selleks on kudede histopatoloogia õpitoas võimalik kogeda SA Tartu Ülikooli Kliinikumi patoloogiateenistuse töökeskkonda, teada saada uuringule eelnevate protseduuride tähtsusest (preanalüütikast), näha uuringumaterjali tehnilise töötluse protsesse ja töö etappe, kvaliteedikontrolli, preparaatide diagnostilist hindamist, uuringuvastuste vormistamist ja palju muudki ning uurida otse patoloogiakeskuses töötavatelt inimestelt kutsealal töötamise kohta. Õpitoa teises osas, mis toimub kõrgkooli histopatoloogia laboris, saavad osalejad kudesid makroskoopiliselt hinnata, näevad kudede koekassetti paigutamist ja mikrotoomiga lõikamist, värvivad ise preparaate, mikroskopeerivad, hindavad ning interpreteerivad tulemusi juhendajate abiga.

Kui eelmises õpitoas uuriti „inim“organismist eraldatud ja eelnevalt töödeldud materjali, siis ultraheli võimaldab saada reaalajas kujutise elusolendi siseorganitest nagu näiteks maks, neerud, sapipõis, kilpnääre jt., aga ka uurida tillukese loote seisundit ja arengut. Uuringu tegemiseks ei ole vaja minna tõeliselt organismi sisse, organismi sisemust uuritakse anduriga niisutatud nahapinnalt ning see on tervisliku seisundi hindamise ohutu ja usaldusväärne meetod.

Anatoomia, histoloogia ja patoloogia töötoa ajakava

10.00-10.10    Vastuvõtt riidehoius, reeglid majas liikumisel, õpitoa ruumi liikumine.

10.10 – 10.45 Interaktiive anatoomia ja histoloogia tund (anatoomilise laua kaasabil), Ave Kõrve – Noorkõiv

11.00 – 12.15 Kahes rühmas, esimene rühm: Ekskursioon SA TÜK Patoloogiateenistuses / teine rühm: Kudede histopatoloogiline uurimine, Piret Mängel

12.15 – 13.00 LÕUNA

13.00 – 14.15  Kahes rühmas, esimene rühm: Kudede histopatoloogiline uurimine / teine rühm: Ekskursioon SA TÜK Patoloogiateenistuses, Piret Mängel

14.30 – 15.30 Kudede uurimine ultraheliga, Kerli Koobak

15.30 – 17.00  Tagasiside andmine, majatuur (eelregistreerimisega päeva alguses)