Tervishoiu Kõrgkool :: Uudised

Jaanika Niinepuu

kommunikatsioonijuht

+372 737 0260

C-S]AUIs.*EY/wg_Ln`5iJ1F?V]#[*i1L%A%brn0?zm]v7^P'_=qO{8

Vastuvõtt kõrgkooli

Vastuvõtuperiood Tartu Tervishoiu Kõrgkooli kestab 26. juunist 9. juulini. Kandideerida saab õe, õe erialakoolituse, ämmaemanda, radioloogiatehniku, bioanalüütiku, füsioterapeudi ja tervisekaitse spetsialisti rakenduskõrghariduse õppekavadele ning erakorralise meditsiini tehniku, lapsehoidja ja hooldustöötaja kutseõppekavadele.

 

Uudistevoog Facebookis:

Enne suviste mõtete juurde suundumist tasuks kindlasti endale mõned asjad selgeks teha. Näiteks kirjutab õppejõud Pille Tammpere äsja ilmunud veebiajakirjas Tervist!, mis on AED ja kuidas seda kasutatakse, õppejõud Marge Mahla on maikuule kohaselt teemaks võtnud rinnavähi ning Helen Jakoby tutvustab lähemalt puuke ja nendega levivaid haigusi. Ajakirjas jagavad meiega oma mõtteid nii isikliku abistaja teenust kasutav Tiia Järvpõld kui ka isikliku abistajana kätt proovinud Kristel Laiuste, samuti Teele Naar, kes on leidnud sisemise rahu õendusest. Veel saab lugeda päikesest, õppepuhkustest, erinevatest väliskogemustest, soovitusi suviseks filmi- ja raamatuelamuseks ning palju muud.

Riias RSU punase risti meditsiinikolledzis peetud rahvusvahelisel tervishoiuüliõpilaste olümpiaadil saavutasid Tartu Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilased Dagmar Mähar, Liina Oherjus, Martti Ojamaa ja Birgit Okas 3. koha.

Septembrist alates saab kõrgkoolis osaleda toitumisterapeudi koolitusel. Koolituse eesmärgiks on tervishoiu valdkonna spetsialistidel omandada toitumisterapeut (tase 6) kutsele vastavad kompetentsid. Eeltingimuseks on bakalaureuse kraad tervishoiu valdkonnaga seonduvas erialas (õendus, ämmaemandus, füsioteraapia, tegevusteraapia jt), mis tagab teadmised/oskused järgmistes valdkondades: anatoomia (algtase); füsioloogia (kesktase); biokeemia (kesktase); seedimine ja imendumine; terviseprobleemide individuaalsus, neid mõjutavad toitumuslikud jm eluviisi faktorid.

Seminarid rinnavähist

(10. mai 2017)

Radioloogiatehniku õppekava III kursuse tudengid ootavad 24. mail kell 16 ja kell 17 Tartu Tervishoiu Kõrgkooli (Nooruse 5) rinnavähi seminaridele. Räägitakse rinnavähist, skriiningust, enesekontrollist, rinnavähi avastamise võimalustest ja ka sellest, kas kiirgus on hirmutav oht või mitte. Osalemiseks on vajalik registreerumine.

4. mail toimunud Eesti Ämmaemandate Ühingu kogressil  valiti ühingu uueks presidendiks Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud Marge Mahla (pildil Eesti Ämmaemandate Ühingu 90. aastapäeva konverentsil avakõnet pidamas). Marge Mahla on lõpetanud Tartu Meditsiinikooli ämmaemanda eriala ning Tartu Ülikooli terviseteaduse magistriõppe, Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis töötab ta 2005. aastast.

Kuivnõelravi koolitus

(04. mai 2017)

On alanud registreerumine koolitusele „Conservative and Invasive (Dry needling) Physical Therapy of Myofascial Pain Syndrome“ (80 tundi).  Koolitus toimub Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis 25.-29. oktoobril ning 29. novemberist 3. detsembrini. Koolitajaks on Hispaania füsioterapeut ja sertifitseeritud kuivnõelaravi spetsialist, José Miota Ibarra, PhD (füsioteraapias).

Koolitus toimub inglise keeles, osalema on oodatud füsioterapeudid ning 2. ja 3. kursuse füsioteraapia üliõpilased. Osalemise eelduseks on väga hea skeletilihaste anatoomia tundmine.  Koolitusel käsitletakse konservatiivseid ja invasiivseid (pindmine ja süva kuivnõelaravi, elektrostimulatsioon) füsioterapeutilise hindamise ja teraapia meetodeid müofastsiaalse valusündroomi korral. Eesmärk on õpetada müofastsiaalse valusündroomi diagnoosimist ja ravi konservatiivsete ja invasiivsete tehnikate kaudu, toetudes kõige kaasagsematele teadusuuringutele. Trigerpunktide käsitlusoskust õpetatakse enamike pindmiste ja süvade skeletilihaste puhul.

Koolituse programm on üks kõige põhjalikumaid antud valdkonnas ning osalejad on koolituse läbimisel võimelised rakendama õpitud tehnikaid patsientidel.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli kõik töötajad läbivad praktilise AED koolituse, et vajadusel aidata õppehoonesse paigaldatud portatiivse elektrišoki aparaadi abil abivajajaid.

Automaatne kehaväline defibrillaator ehk AED on Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppejõu Pille Tammpere selgitusel tõhus võimalus abivajaja elu säilitamiseks. Nimelt kontrollib ja analüüsib AED aparaadi sees olev kompuuter abivajaja südame rütmi ning annab soovitusi ja juhiseid elektrišoki teostamiseks.

„Elustatud kodanikest pääseb haiglast koju 5-10 %. Alustades äkksurma tekkimisel koheselt elustamisega, võime seda arvu kahe- või kolmekordistada,“ tõdes Tammpere. „Kui kohesel elustamisel kasutada lisaks ka vajadusel defibrilleerimist, siis võib elujäänute osakaal olla isegi 50-70%.”

Aprilli keskel Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppehoonesse paigaldatud AED kasutamiseks korraldab kõrgkool koolituse kõikidele töötajatele sõltumata nende senistest esmaabioskustest või nõuetest ametikohale – nii on koolituse esimestena juba läbinud õppejõudude kõrval ka näiteks rahvusvaheliste suhete, täienduskoolituse ja õppekorralduse spetsialistid, arendusspetsialist, kommunikatsioonijuht ja õppenõustaja.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppeprorektor Kersti Viitkar selgitas, et AED aparaat ja koolitus personalile on väga oluline, kuna Tartu Tervishoiu Kõrgkool pakub elanikkonnale erinevaid teenuseid, mistõttu liigub õppehoones lisaks kõrgkooliperele ka palju külalisi. “Sageli tekib südameseiskus inimestel, kes ise teavad, et neil südamehaigusi pole,“ viitas ta, et kui ühes kohas on palju inimesi, siis on ka suurem tõenäosus, et seltskonnas on potentsiaalseid abivajajaid.

Reedel alanud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli personali AED koolitused jätkuvad ka maikuus, täna saavad vajalikud teadmised ja oskused järgmised 20 töötajat.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õppuritel on AED kasutamine õppekavas sees ja nad omandavad selle kasutamise oskuse õppetöö käigus.

Tugigrupi kohtumine

(27. aprill 2017)

12. mail kell 16-18 toimub Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis dementsusega eakate omastehooldajate tugigrupi kohtumine.

Jagame omavahel kogemusi, nõuandeid ning mõtleme koos võimalike ühiste tegevuste peale. Räägime dementsussündroomist, hooldamisprobleemidest, toetavatest teenustest jms. Vestlusringis osalevad: Ülla Linnamägi (neuroloog), Imbi Mäger (tegevusjuhendaja), Janika Pael (Tartu Tervishoiu Kõrgkooli vaimse tervise õenduse lektor), Angelika Armolik (sotsiaaltöötaja), Sirje Metsoja (kogemusnõustaja) ja Merle Varik (Tartu Tervishoiu Kõrgkooli geriaatria ja gerontoloogia lektor).

Osalemine on tasuta, vajalik on registreerumine meiliaadressil Bql4{5w|_\TM9vx+/&2WA]#[+W_{a+YoIHk8&fk|}i?9} või telefoninumbril 737 0260.

Updated: 15.05.2017