Sapikivid

SAPIKIVI (Cholelithus seu calculus biliaris)

Koostise alusel eristatakse nelja liiki sapikive:

  1. Kolesteroolkivid - koosnevad peamiselt kolesteroolimassidest. On ovaalsed või ümarad, valged või kollased, pehmed, erineva suurusega, lõikepinnal radiaalse joonisega.
  2. Pigmentkivid - sisaldavad rohkesti bilirubiini. Neid on arvukalt, tumerohelised või mustad, konarliku pinnaga ja seetõttu võivad põhjustada hulgaliselt ebameeldivusi.
  3. Lubikivid - koosnevad peamiselt kaltsiumkarbonaadist. On suhteliselt suured, kõvad, valged, munaja kujuga, üksikud. Esineb küllalt harva.
  4. Segakivid - sagedasemad. On mitmesuguse suuruse ja ebakorrapärase kujuga, fassetitud, kirju värvuse, keskmise kõvaduse ja kihilise lõikepinnaga.

Sapikivid ei pruugi esile kutsuda kliinilisi sümptome, kuid sageli põhjustavad nad sapikivitõbe ehk kolelitiaasi (Cholelithiasis).

Peamised sapikivitõvega kaasnevad muutused:

  1. Sapipõie põletik ehk koletsüstiit (cholecystitis). Võib olla sapikivitõve tagajärjeks aga ka põhjuseks. Kivid ärritavad limaskesta ja kutsuvad esile põletiku.
  2. Maksakoolik ehk maksavoolmed (colica hepatica). Kui kivi satub sapiteedesse, kutsub ta esile sapijuha spasmi ja sellega kaasneb tugev valuhoog.
  3. Haavandumine ja perforatsioon. Kivi võib põhjustada haavandi, mis võib mulgustuda. Sapipõie sisaldis satub kõhuõõnde, kutsudes esile kõhukelme põletiku ehk peritoniidi.
  4. Sapipais ja ikterus (kollasus). Sapikivi, sattudes sapijuhasse, ummistab selle. Seetõttu takistub sapi äravool, tekib pais. Sapi osised imenduvad verre, tekib mehhaaniline ikterus. Kuna sapp ei pääse soolde, on roe pigmendivaba, hall ja savijas - nn alkoolne roe.
  5. Perikoletsüstiit, liited, uurised. Põletik võib kanduda sapipõie seina kõikidele kihtidele ja ka sapipõie serooskelmele. Selle põletik on perikoletsüstiit. Vahel on see põletik fibrinoosse iseloomuga. Seinale ladestub fibriin. See võib kokku kleepuda ristkäärsoole seinaga. Hiljem fibriin sidekoestub, tekivad liited. Kui nüüd sein haavandub, võib tekkida uuris ehk fistul, mille abil sapipõie valendik on ühenduses soole valendikuga. Soolde võivad sattuda kivid ja väljuda roojaga.
iDevice ikoon Mõtlemiseks...
Milliste patsiendi kaebuste korral tuleks mõelda sapikivitõvele?

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License