Reumatoidartriit

Arthritis rheumatica

Mõiste:

RA on ebaselge etioloogiaga kroonilise progresseeruva kuluga põletikuline süsteemne autoimmuunne haigus, mis haarab liigeseid.

Etiopatogenees:

RA puhul on tegemist liigesekesta sisemise kihi põletikuline kasvajataoline vohamine. Õhuke liigeskiht pakseneb. Põletikulone kude levib piki liigeskõhre ja luu pinda, uuristades-söövitades kõhre, luud ja liigessidemed. Aastate jooksul kujunevad iseloomulikud deformatsioonid liigestes. Kauakestnud haiguse puhul tekivad kahjustused siseelundites - kopsudes, neerudes.

 

  • etioloogia on ebaselge
  • sageli seotud krooniliste infektsioonidega
  • osa etendab immunoloogiline mehhanism
  • soodustab külm ja niiske kliima, liigestraumad

Pilt: puusaliigese kahjustus


Kliiniline pilt:

Tavaliselt algab väheväljendunud liigesvaluga, enamasti hommikuse sõrmede või päkkade helluse ja jäikusega. Esineb liigese turse, kuumus, punetus, häiritud funktsioon. Sagedamini haaratakse labakäed ja randmed. Põletik korraga mitmes liigeses. Iseloomulik on ka asjaolu, et reumatoidartriit haarab liigesed sümmeetriliselt ehk mõlemal kehapoolel ühtemoodi.

 

Kõigepealt tekib liigeste valulikkus ning turse. Tavaliselt haigestuvad väikesed sõrmeliigesed, randmeliigesed, küünarliigesed. Jalgadel varbaliigesed, hüppe– ja põlveliiges.

Tekkida võivad nahaalused reumatoidsõlmed haaratud liigeste piirkonnas.

Põhiliseks kaebuseks on hommikune liigesjäikus. See tähendab, et hommikuti on liigesed kanged ning raske on liikuma hakata. Tavaliselt taoline seisund laheneb tunni kuni paari jooksul.

Üldsümptomitest võivad esineda väsimus, nõrkus, isutus ning halb enesetunne. Need ilmingud võivad vahel olla ka esmasteks reumatoidartriidi kaebusteks.
Esineb ulnaarne deviatsioon (reumatoidne käsi) - labakäsi kaldub ulnaarsele. Liigespilu kitseneb. Hiljen lihaste atroofia ja liigeste püsivad deformatsioonid.

Ravi põhimõtted:

  • baasravimid - tsütostaatikumid, kullapreparaadid
  • põletikuvastased ravimid - NSAIDid, glükokortikosteroidid
  • kirurgiline ravi - proteesimine
  • füsioteraapi, tegevusteraapia, liikumisrai
Prognoos: haigus on invaliidistav, kuna liigeste kahjustus on pidevalt süvenev.
 
 
 Film: Reumatoidartriit
Film tutvustab abivahendeid ja enesega toimetulekut.